Nodava genomför kundundersökning om vatten, avlopp och avfall

Under våren genomför Nodava en kundundersökning för att få en tydligare bild av hur invånarna i Mora, Orsa och Älvdalen upplever bolagets tjänster inom vatten, avlopp och avfall.

Kundundersökningen genomförs av Origo Group på uppdrag av Nodava under veckorna 11–14. Ett urval av kunder kommer att få möjlighet att svara på frågor om hur de upplever bolagets tjänster och kontakter.

Syftet är att skapa ett bättre underlag för hur Nodava kan utveckla sina tjänster och förbättra kundupplevelsen framåt. Resultaten används både på strategisk och operativ nivå i verksamheten.

Att följa upp kundernas upplevelse är en viktig del i Nodavas arbete framåt. Genom undersökningen får vi bättre kunskap om vad som fungerar bra och vilka områden som kan utvecklas.

Resultatet från undersökningen kommer att bidra till att:

  • identifiera utvecklings- och förbättringsområden
  • följa upp effekter av genomförda insatser
  • prioritera rätt åtgärder framåt

Kundundersökningen planeras att genomföras regelbundet, ungefär vartannat år, för att Nodava långsiktigt ska kunna följa utvecklingen och fortsätta förbättra sina tjänster för kommuninvånarna i Mora, Orsa och Älvdalen.

Senast uppdaterad: 4 mars 2026